Ako chrániť psie labky v zime?

Nebezpečenstvo na psa v zime číha v podobe posypov soľou a štrku. Správna starostlivosť o labky je preto v tomto ročnom období na mieste.

Najväčšou hrozbou pre psie vankúšiky je v zime soľ na chodníkoch. Pre ľudí sa síce posypaný chodník spája s komfortom, no psom môže posyp spôsobovať problémy. Soľ roztápa ľad a sneh, ale môže poleptať psie labky a spôsobiť vášmu domácemu miláčikovi vážne problémy ako na foto nižšie.

burn

Vankúšiky môžu sčervenať, môže dôjsť k prasklinám medzi pazúrikmi, alebo priamo na vankúšikoch. Keďže koža praská, do rán sa môže zaniesť infekcia. A to aj vtedy, keď si pes labky doma oblizuje. Dôsledkom bývajú vtedy rôzne ekzémy, hnisavé kožné zápaly a nechuť k pohybu. Prečo? Pretože vankúšiky psa bolia.

Veterinári sa zhodujú v tom, že by ste psíka nemali venčiť na miestach, ktoré sú chemicky ošetrované. Čo ale robiť, keď bývate v meste a máte doma slušne vážiaceho psa, ktorého neprenesiete na trávnik pokrytý snehom?

Ak mu nechcete obúvať topánočky, ešte predtým než sa vyberiete ne prechádzku, labky namažte hojivým balzamom. Na trhu je veľa výrobkov avšak sú výrobky ako napr. Pet Balsam od Petbelle, ktorý je čisto na prírodnej báze bez chemických prísad (je neškodný ak si natreté labky psík náhodou olizuje alebo sa so psíkom hrajú na snehu deti). Má dvojitý účinok. Labky regeneruje a zároveň chráni proti nasoleným chodníkom v zime. Vosk obsiahnutý v Pet Balsam chráni, nakoľko vytvára neviditeľný film na tlapkách.  Prírodné výťažky z rastlín obsiahnuté v Pet Balsam zase ukludňujú a pomáhaju v novej epitelizácii pokožkových buniek. Po návrate domov umyte psíkovi nohy vlažnou vodou alebo čajom z dubovej kôry. Usušte ich a natrite ochranným a regenerujúcim balzamom. Uvidíte, že Váš štvornohý miláčik bude spokojnejší a môžte si tak spolu užívať vychádzky aj po nasolených chodníkoch v zimnom období bez obáv a labky ostanú nepoškodené a zdravé ako na foto nižšie.
healthy