Prečo pridávať pivovarnícke kvasnice do krmiva u psov a koní?

Tým, ktorí o blahodarných účinkoch pivovarníckych kvasníc ešte nepočuli, by sa mohlo zdať divné, že niečo také môže mať pozitívny vplyv na zdravie zvierat. Pivovarnícke kvasnice sa práve naopak za posledné roky začali vo veľkom podávať aj zvieratám a to hlavne psom i koňom. Najznámejším prínosom tohto nepostrádatelného výživového doplnku pre zdravie zvierat je ich veľký obsah vitamínov zo skupiny B, ktoré majú pozitívny vplyv na ich trávenie. Ale zďaleka to nie je všetko. Pivovarnícke kvasnice, odborne nazývané tiež, Saccharomyces cerevisiae, vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe piva a je to jeden z najlepších prírodných zdrojov na doplnenie vitamínu B a to vrátane B12. Z radu minerálnych látok je nevyhnutné spomenúť obsah horčíka, vápnika, železa, draslíka či selénu. Zároveň sú kvasnice vyváženým zdrojom esenciálnych aminokyselín. Tie sú pre fungovanie organizmu zvierat nepostrádateľné. Vďaka značnému množstvu vitamínov B pomáhajú pivovarnícke kvasnice udržovať črevnú mikroflóru. Zachovávajú chuť k jedlu, slúžia ako prevencia proti zápche a sú dôležité pre vstrebávanie a vylučovanie v procese trávenia. Vitamíny zo skupiny B sú ďalej dôležité pre psychickú pohodu zvierat. Ich dostatočný príjem slúži ako prevencia proti depresiám, nespavosti alebo chronickej únave. Blahodárne pôsobia na stav kože, srsti , pazúrov a kopýt. Pečeni zasa pomáhajú vylučovať toxíny z organizmu zvieraťa von. Netreba tiež zabudnúť, že pivovarnícke kvasnice majú aj prirodzený repelentný účinok proti ekto-parazitom. Negatívne vedľajšie účinky nie sú známe takmer žiadne. Vyskúšať ich môžete s produktom Pet & Equine Yeast vo forme prášku v 150 g (https://www.petbelle.com/produkt/pet-equine-yeast-150-g-pre-psov/) alebo výhodnejšom 300 g XXL balení (https://www.petbelle.com/produkt/pet-equine-yeast-xxl-300-g-vyhodne-balenie-pre-psov/) od spoločnosti Petbelle.

DSC_0058

Správny šampón pre psov je s pH 6,5 až 7

Pri kúpaní psov nemožno zabudnúť, že ich srsť vytvára obranný mechanizmus proti prehriatiu či spáleniu kože. Ošetrenie srsti pri kúpaní a používaní šampónu musí preto rešpektovať hodnotu pH kože psa.

„Je potrebné mať na pamäti, že fyziologické rozpätie pH kože u psa je od 6,5 do 7,“ uviedol veterinárny lekár. „Preto by sme mali kupovať iba kvalitný šampón, ktorý bude mať na obale upozornenie na túto hodnotu pH,“ doplnil odborník. Takýmto označením disponuje bio šampón Pet & Equine Shampo od Petbelle, ktorý má pH<=7 (viac info: https://www.petbelle.com/produkt/petequineshampo250ml/).

Zároveň upozornil na to, že používanie lacného, no nekvalitného šampónu, ktorý toto pH nerešpektuje, môže u zvieraťa vyvolať celý rad problémov. „Od suchej srsti bez lesku, cez škrabanie a svrbenie až po vytrhávanie chlpov,“ vymenoval veterinár. „Čo je horšie, pri tom, ako sa zviera pri zmene kyslosti kože škrabe, môže si spod pazúrov zaviesť do kože rôzne infekty. Skončiť to môže až hnisavými zápalmi, ktoré sa musia liečiť antibiotikami,“ vystríha veterinárny lekár, ktorý zároveň dodáva, že podľa zistení pediatrov je koža psov rovnako citlivá ako pokožka malých detí.

Shampo

Prečo nepodceňovať ochranu proti kliešťom pri psoch?

V jarnom období  sú psy vystavení viac vonkajším faktorom ako inokedy. Je to podmienené počasím a rastúcimi teplotami, ktoré sú ideálne pre množstvo parazitov (blchy ,kliešte, švoly, svrabovce …), častejšie kúpanie vo vodných tokoch, rybníkov a jazerách, kvitnutie rôznych tráv a stromov spúšťajú často množstvo kožných ochorení u psov.

 Belgický malinois Bekynk

Foto: Belgický malinois po vykúpaní v jazere.

Parazitózy (blchy, kliešte, švoly, svrab, dravčíkovitosť …) hrajú pri kožných ochoreniach dôležitú funkciu a často spúšťajú množstvo kožných ochorení. Radíme ich k primárnym pôvodcom. Veľmi častým klinickým príznakom je svrbenie buď lokálne alebo celotelové, kedy zviera sa líže, škriabe labami, otiera sa o okolité predmety a tak si chce uľaviť. Vždy je dôležitá prevencia (ako prevenciu odporúčame pravidelne používať prírodné glycerínové  anti-parazitné mydlo pre psov Pet Sapo https://www.petbelle.com/produkt/pet-sapo/ a prírodný repelent Pet Repellent https://www.petbelle.com/produkt/pet-repellent/ bez chémie od slovenskej firmy Petbelle). Je to v našich zemepisných šírkach zväčša sezónna záležitosť, ale pri otepľovaní podnebia  napr. výskyt bĺch vo februári nemusí byť raritou. Často sa stretávame s klientmi, ktorí začnú riešiť parazitózy  až v máji, či júni, keď pes už má masívny výskyt bĺch, kliešťov a rozsiahle kožné zmeny.

                                   Kliest   Chrasty

Foto: Cudzopasný kliešť parazitujúci na srsti psa a rozškriabaná rana psom po uštipnutí klieštom.

Ako účinne chrániť psíka pred kliešťami, blchami a inými ektoparazitmi?

Ako účinne chrániť psíka pred kliešťami, blchami a inými ektoparazitmi?

Ani sa nenazdáme a jar je opäť tu spolu s ňou i sezóna kliešťov. Každý rok riešime stále tú istú otázku, a to ako ochrániť našich psíkov čo najúčinnejšie? Na udržanie zdravia je potrebná nie len pravidelná vakcinácia a odčervovanie, ale i správne zvolená ochrana pred parazitmi.

Kliešte nielen že sú na pohľad nie príliš krásne, ale dokážu spôsobiť nepekné komplikácie v organizme nášho miláčika. Babezióza, lymská borelióza a ehrlichióza sú najčastejšie psie ochorenia, ktoré môžu spôsobiť trvalé poškodenie vnútorných orgánov a dokonca aj smrť. Čo sa bĺch týka, tie sú síce malé, no o to zákernejšie. Nemyslite si, že pokiaľ ich nevidíte, tak je všetko v poriadku. Viditeľné blchy na psovi tvorí až 5% populácie. 95% pri tom tvoria vývojové štádiá, teda vajíčka, larvy a kukly, ktorými je doslova zamorená celá vaša domácnosť – koberce, sedačky, deky alebo koterec vášho psa. Pre psíka je blcha naozaj nepríjemný spoločník. Dokáže totižto pohrýzť aj 400-krát za deň a nasať 15-krát viac krvi ako je ich vlastná hmotnosť. Ako môžete psíka účinne ochrániť?

Účinný pomocníci

Na ochranu voči parazitom nájdete na internete, v petshopoch a u veterinára niekoľko prípravkov. Spreje slúžia k ošetreniu povrchu tela psa. Môžu mať hubiaci aj repelentný účinok proti blchám i ďalším ektoparazitom po dobu až niekoľkých týždňov. Obľúbeným produktom proti blchám, kliešťom, roztočom, svrabu a iným ektoparazitom, ktorý možno bezpečne použiť na psov je Pet Repellent od Petbelle ( https://www.petbelle.com/produkt/pet-repellent/ ). Je čisto na prírodnej báze bez obsahu chemických zlúčenín. Neobsahuje DEET, ktorý sa nachádza vo vačšine repellentov pre zvieratá. Napriek čisto prírodnému zloženiu je vysoko účinný a ľahko aplikovateľný pomocou mechanického rozprašovača. Odporúča sa aplikovať pred každou vychádzkou priamo na srsť Vášho miláčika.

Vykúpanie antiparazitným mydlom znáša výborne takmer každý psík. Kúpanie mydlom umožnuje mať dokonalú kontrolu nad psíkom pri kúpaní tak, že držíme psíka jednou rukou a druhou ho môžeme namydliť. Mydlo má okamžitý účinok a napríklad účinné látky obsiahnuté v mydle Pet Sapo od Petbelle ( https://www.petbelle.com/produkt/pet-sapo/ ) zostávajú účinné na srsti dlhodobo aj po okúpaní a tým vytvárajú nevideteľnú ochranu proti parazitom.  Niektoré prípravky proti blchám dokážu upokojiť podráždenú kožu po blšom uhryznutí a majú hojivé účinky pri malých rankách. Prírodné antiparazitné mydlo Pet Sapo nie je výnimkou. Pravidelné používanie tohto mydla psíka upokojuje. Váš miláčik sa neškriabe a je celkovo v pohode vďaka prírodným látkam obsiahnutým v tomto výnimočnom mydle, ktoré čistí, chráni pred parazitmi, regeneruje srsť a kožu Vášho štvornohého miláčika. A čo viac, po okúpaní psík krásne a sviežo vonia.

Ochrana nadovšetko

Uvedomte si, že kliešte, blchy a iné ektoparazity sú pre psíkov nie len nepríjemné, ale i nebezpečné. Čakajú všade v prírode – v lese, na lúkach a v barinách. V pokoji číhajú na teplokrvného hostiteľa, na ktorom sa budú priživovať. Je len na Vás, do akej miery ochránite Vášho štvornohého kamaráta pred možnými rizikami, ktoré parazity preňho predstavujú pri každej vychádzke do prírody.

 

Ako chrániť psie labky v zime?

Nebezpečenstvo na psa v zime číha v podobe posypov soľou a štrku. Správna starostlivosť o labky je preto v tomto ročnom období na mieste.

Najväčšou hrozbou pre psie vankúšiky je v zime soľ na chodníkoch. Pre ľudí sa síce posypaný chodník spája s komfortom, no psom môže posyp spôsobovať problémy. Soľ roztápa ľad a sneh, ale môže poleptať psie labky a spôsobiť vášmu domácemu miláčikovi vážne problémy ako na foto nižšie.

burn

Vankúšiky môžu sčervenať, môže dôjsť k prasklinám medzi pazúrikmi, alebo priamo na vankúšikoch. Keďže koža praská, do rán sa môže zaniesť infekcia. A to aj vtedy, keď si pes labky doma oblizuje. Dôsledkom bývajú vtedy rôzne ekzémy, hnisavé kožné zápaly a nechuť k pohybu. Prečo? Pretože vankúšiky psa bolia.

Veterinári sa zhodujú v tom, že by ste psíka nemali venčiť na miestach, ktoré sú chemicky ošetrované. Čo ale robiť, keď bývate v meste a máte doma slušne vážiaceho psa, ktorého neprenesiete na trávnik pokrytý snehom?

Ak mu nechcete obúvať topánočky, ešte predtým než sa vyberiete ne prechádzku, labky namažte hojivým balzamom. Na trhu je veľa výrobkov avšak sú výrobky ako napr. Pet Balsam od Petbelle, ktorý je čisto na prírodnej báze bez chemických prísad (je neškodný ak si natreté labky psík náhodou olizuje alebo sa so psíkom hrajú na snehu deti). Má dvojitý účinok. Labky regeneruje a zároveň chráni proti nasoleným chodníkom v zime. Vosk obsiahnutý v Pet Balsam chráni, nakoľko vytvára neviditeľný film na tlapkách.  Prírodné výťažky z rastlín obsiahnuté v Pet Balsam zase ukludňujú a pomáhaju v novej epitelizácii pokožkových buniek. Po návrate domov umyte psíkovi nohy vlažnou vodou alebo čajom z dubovej kôry. Usušte ich a natrite ochranným a regenerujúcim balzamom. Uvidíte, že Váš štvornohý miláčik bude spokojnejší a môžte si tak spolu užívať vychádzky aj po nasolených chodníkoch v zimnom období bez obáv a labky ostanú nepoškodené a zdravé ako na foto nižšie.
healthy

Napísali o nás na STARTUPERS

Andrej Mikula /22. decembra 2016

Petbelle – výnimočné slovenské BIO výrobky pre vašich štvornohých miláčikov

Inovácie Podnikanie Zaujímavosti Zvieratá

pes-biely

Na Slovensku máme viac ako pol milióna psov. Každý z nich je jedinečný a často tvorí nenahraditeľného člena rodiny, ktorý si zaslúži starostlivosť o srsť, kožu, chrup i labky. Starostlivosť založenú na sile prírody, ktorú im ponúka aj slovenská spoločnosť Petbelle.

Slovenská inovatívna rodinná firma Petbelle vznikla na Slovensku v roku 2016. Za jej vznikom stojí, okrem zakladateľa Martina Terena, aj nedostatok kvalitných BIO výrobkov na slovenskom trhu v kombinácii s túžbou priniesť nové a kvalitné riešenia pre problémy psíčkarov. To priviedlo Petbelle k rozhodnutiu založiť  spoločnosť zameranú na výrobu a predaj vlastných BIO výrobkov. Je mnoho výrobkov pre starostlivosť o psov a nie je ľahké vybrať si z nich tie najlepšie. Skúsme sa teda pozrieť bližšie na to, čím sú Petbelle výrobky výnimočné.

petbelle-sapoVšetky produkty sú na čisto prírodnej báze. Ich zloženie je bez akýchkoľvek syntetických látok. Jednoducho sú BIO. Produkty Pet Sapo, Pet BalsamPet Repellent (pripravovaný) sú vyrábané na základe vlastných originálnych receptúr. Používané sú len prvotriedne prírodné suroviny, ktorých účinnosť je overená stáročiami. Všetky produkty sú taktiež schválené Ústavom štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečiv Slovenskej republiky. Kúpou výrobkov Pet Sapo, Pet Balsam a Pet Repellent podporíte taktiež slovenskú ekonomiku, keďže produkty Petbelle sú vyrábané na Slovensku.

petbelle-balsamCieľom spoločnosti je ponúknuť výnimočné produkty vyrábané na čisto prírodnej báze, čím by sa radi stali spoľahlivým partnerom pre všetkých majiteľov štvornohých miláčikov. Víziou spoločnosti Petbelle do budúcna, je priniesť okrem prírodných pet produktov, taktiež radu prírodných equine produktov podľa ich originálnych receptúr pre milovníkov koní. ”Chceme zmeniť stereotyp majiteľov psov a koní, ktorí si ešte neuvedomili silu prírody skrytú v troch písmenách-BIO. Jednoducho vytvoriť komunitu ľudí, ktorí vedia čo je pre ich štvornohého miláčika to najlepšie”, tvrdí šéf spoločnosti Petbelle Martin Teren.

Všetky užitočné a potrebné informácie o Petbelle a ich originálnych BIO produktoch pre starostlivosť o vašich štvornohých miláčikov nájdete na stránke www.petbelle.com. Súčasťou stránky je aj e-shop, prostredníctvom ktorého si môžete jednoducho objednať produkty Petbelle s doručením kuriérom alebo poštou. Po telefonickej dohode je možný aj osobný odber v odbernom mieste v bratislavských Vajnoroch. Ak chcete byť informovaní o všetkých novinkách, nezabudnite sa zaregistrovať na odber noviniek a sledovať facebookovú stránku Petbelle, vaši štvornohý miláčikovia vám budú rozhodne vďační! 🙂

Foto: YouTube

Napísali o nás na STARTITUP

Slo­váci ručne vyrá­bajú uni­kátnu prí­rodnú koz­me­tiku pre zdra­vie tvojho štvor­no­hého milá­čika

Marianna Mikešová / 10. január 2017 / Eko

Každý maji­teľ psa či mačky vie, aká špe­ci­fická môže byť sta­rost­li­vosť o ne. Na trhu pri­tom pre­vlá­dajú príp­ravky plné škod­li­vých che­mi­ká­lií, ktoré zdra­viu tvojho milá­čika nepro­spie­vajú. Slo­váci Mar­tin Teren s otcom preto prišli s pro­duk­tami Pet­belle, ktoré sú k psom šetrné a pro­spie­vajú ich zdra­viu.

Dnes už mnohí upred­nost­ňu­jeme šetrnú bio koz­me­tiku, tak prečo by to malo byť inak v prí­pade našich milá­či­kov? Ich orga­niz­mus je na agre­sívne che­mické látky ešte cit­li­vejší, preto by mali pri­chá­dzať do styku len s jem­nými a prí­rod­nými lát­kami. Aj tu však chýba osveta, podobne ako naprí­klad v prí­pade kŕme­nia psov ľud­skou spra­co­va­nou stra­vou.

dog-624951_1920-1030x687Foto: petbelle.com

Za zro­dom uni­kát­nej slo­ven­skej prí­rod­nej koz­me­tiky pre domá­cich milá­či­kov Pet­belle stojí Mar­tin Teren s otcom. Maťo je maji­te­ľom dvoj­roč­nej fenky krí­ženca Jack Rus­sel teri­éra :). Okrem lásky k psom ho však k pro­jektu pri­viedla najmä túžba pri­niesť ino­va­tívne rie­še­nia pre prob­lémy psíč­ka­rov. Nájsť na trhu kva­litné pro­dukty bez ché­mie za dobrú cenu bol totiž prob­lém.

dsc_0053Foto: Pet­belle

Otec pra­cuje viac ako 40 rokov v che­mic­kom výskume a poslednú dekádu sa zaoberá hlavne pozi­tív­nymi účin­kami rast­lín, preto som ho pop­ro­sil, či by neve­del vymys­lieť účinné recep­túry na pro­dukty pre sta­rost­li­vosť o psov. Nemal však čas pro­dukty pre psov vyrá­bať ani pre­dá­vať, preto som sa úlohy ujal sám,” pove­dal Maťo, ktorý sa okrem toho venuje práci v nad­ná­rod­nej kor­po­rá­cii a štú­diu MBA na Uni­ver­zity of Pitts­burgh.

wash_tub_headerFoto: paws-itiveexperience.com

Pol roka po roz­be­hnutí značky má Pet­belle na trhu dva ori­gi­nálne pro­dukty, ktoré sú vyrá­bané a balené na Slo­ven­sku a sú schvá­lené Ústa­vom štát­nej kon­troly bio­pre­pa­rá­tov a lie­čiv SR. Napriek tomu, že sú určené pri­márne pre psy, pros­pejú aj mač­kám či kozám. Tvojho milá­čika dočista umyje a zbaví neže­la­ných para­zi­tov Pet Sapo — prí­rodné anti­pa­ra­zi­tické mydlo. Rege­ne­račný bal­zam Pet Bal­sam im zas ošetrí labky, ktoré sú cit­livé najmä teraz v zime. Na jar by mal pri­bud­núť Pet Repel­lent — prí­rodný repe­lentný sprej pre psov.

dsc_0058-1030x688Foto: Pet­belle

Hlav­nou filo­zo­fiou Pet­belle je ponúk­nuť výni­močné pro­dukty vyrá­bané ručne na čisto prí­rod­nej báze podľa ori­gi­nál­nych recep­túr, ktoré neob­sa­hujú žiadne syn­te­tické prí­sady. Sú zlo­žené z prvo­tried­nych suro­vín, kto­rých účin­nosť je ove­rená stá­ro­čiami. Recep­túry sú samoz­rejme tajné, no Maťo pre­zra­dil, že nie­ktoré účinné látky pre výrobu anti­pa­ra­zit­ného mydla dová­žajú až z ďale­kej Indie.

collageFoto: Pet­belle

Veľa ľudí si myslí, že ak je niečo bez obsahu ché­mie, tak to nebude fun­go­vať. Pri našich výrob­koch je opak prav­dou — poda­rilo sa nám dosiah­nuť oboje,” pove­dal Maťo. Podľa neho tiež nie je správne pou­ží­vať ľud­skú koz­me­tiku na sta­rost­li­vosť o psy, napriek tomu, že je bez syn­te­tík. Fyzi­olo­gické pH kože u psov je totiž iné, ako u ľudí, a ak sa táto roz­diel­nosť nereš­pek­tuje, môže to viesť k suchej srsti, škria­ba­niu, vytr­há­va­niu chl­pov, až zápa­lom. “Tak­tiež nepo­znám ľud­ské mydlo, ktoré pôsobí ako pre­ven­cia voči ekto­pa­ra­zi­tom, nakoľko tieto sa u ľudí nevys­ky­tujú v takej miere ako u zvie­rat,” dopl­nil.

woman-feeding-horse-dpc_48769655-1024x683Foto: grandmeadows.com

Víziou tímu Pet­belle je do budúcna pri­niesť okrem prí­rod­ných pet pro­duk­tov tiež radu prí­rod­ných equ­ine pro­duk­tov pre sta­rost­li­vosť o kone. “Chceme zme­niť ste­re­otyp maji­te­ľov psov a koní, ktorí si ešte neuve­do­mili silu prí­rody skrytú v troch pís­me­nách BIO. Radi by sme vytvo­rili komu­nitu ľudí, ktorí vedia čo je pre ich štvor­no­hého milá­čika to naj­lep­šie,” dodal Maťo.

Výrobky už pri­pra­vujú na schvá­le­nie pre český trh a ich ambí­ciou je dostať ich aj na rakúsky, nemecký a švaj­čiar­sky. Pet­belle držíme palce a chl­pá­čom pra­jeme, aby sa im dostalo takejto skve­lej sta­rost­li­vosti :).

Zdroj titul­nej foto­gra­fie: Petbelle/puppylovernews.com